1-390261-0
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-390261-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-390261-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-390261-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | CONN IC DIP SOCKET 32POS TINLEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
|---|---|
| Termination Post Length: | Phosphor Bronze |
| Termination: | Solder |
| Shrouding: | 0.100" (2.54mm) |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Pitch - Post: | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Pins: | 30 mOhm |
| Number of Contacts: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Manufacturer Part Number: | 1-390261-0 |
| Insulation Material: | Tin-Lead |
| Features: | Open Frame |
| Description: | CONN IC DIP SOCKET 32POS TINLEAD |
| Current Rating: | - |
| Contact Resistance: | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Material - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Material - Mating: | 32 (2 x 16) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Tin-Lead |
| Contact Finish - Post: | - |
| Cable Opening: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-390261-0, use the request quote form to request 1-390261-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-390261-0.The price and lead time for 1-390261-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-390261-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

