1-331366-0
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-331366-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-331366-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-331366-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN SPADE TERM 16-22AWG #10 RED |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.59 | $0.551 | $0.496 | $0.441 | $0.423 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.386 | $0.368 | $0.303 | $0.276 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 16-22 AWG |
|---|---|
| Width - Outer Edges: | 0.296" (7.52mm) |
| Tongue Inside Opening: | 0.197" (5.00mm) |
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Flanged |
| Stud/Tab Size: | 10 Stud |
| Series: | PIDG |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 1-331366-0-ND A134946 A134946TR A134946TR-ND |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Length - Termination: | 0.404" (10.26mm) |
| Length - Ring Center to Termination: | 0.203" (5.16mm) |
| Length - Overall: | 0.768" (19.51mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.105" ~ 0.140" (2.67mm ~ 3.56mm) |
| Insulation: | Insulated |
| Features: | Serrated Termination |
| Detailed Description: | Red 10 Stud Spade Terminal Connector Crimp 16-22 AWG |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Tin |
| Color: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-331366-0, use the request quote form to request 1-331366-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-331366-0.The price and lead time for 1-331366-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-331366-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

