1-284512-0
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-284512-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-284512-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-284512-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 3.5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.47 | $2.641 | $2.474 | $2.199 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $2.151 | $1.984 | $1.793 | $1.593 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Strip Length: | - |
|---|---|
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Wire Gauge or Range - Coaxial: | - |
| Voltage - UL: | 11A |
| Voltage - IEC: | - |
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Phosphor Bronze |
| Type Attributes: | - |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Torque - Screw: | Tin |
| Termination Style: | Solder |
| Terminal - Width: | 1 |
| Series: | Buchanan |
| RoHS Status: | Bulk |
| Plug Wire Entry: | 90°, Right Angle |
| Other Names: | 1-284512-0-ND 12845120 A98400 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 110°C |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Conductors: | 0.138" (3.50mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1-284512-0 |
| Header Orientation: | 10 |
| Front Panel Wire Connection: | 0.134" (3.40mm) |
| Filter Type: | 300V |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole |
| Description: | TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 3.5MM |
| Current - UL: | - |
| Contact Tail Length: | - |
| Contact Mating Finish: | - |
| Contact Finish - Mating: | 0.287" (7.30mm) |
| Color: | Green |
| Cable Opening: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Bundle Center to Mounting Center: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-284512-0, use the request quote form to request 1-284512-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-284512-0.The price and lead time for 1-284512-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-284512-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

