1-2834237-1
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-2834237-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-2834237-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-2834237-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | 3P REC, IP67 VERTICAL T/H CONN,N |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 70 pcs | 140 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.51 | $0.483 | $0.434 | $0.386 | $0.37 | |
| 280 pcs | 560 pcs | 1050 pcs | 2520 pcs | ||
| $0.338 | $0.322 | $0.265 | $0.241 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Voltage Rating: | 250V |
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Series: | SlimSeal |
| Pitch: | 0.098" (2.50mm) |
| Other Names: | A126939 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Positions: | 3 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Mating Cycles: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Housing Color: | Natural |
| Features: | Board Lock |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Detailed Description: | SSL Connector 3 Position Receptacle, Male Pins Board to Cable/Wire 0.098" (2.50mm) Solder |
| Current Rating: | 5A |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Tin |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-2834237-1, use the request quote form to request 1-2834237-1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-2834237-1.The price and lead time for 1-2834237-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-2834237-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

