1-2834019-2
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-2834019-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-2834019-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-2834019-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | 2POS 3.5MM THTS CONN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.72 | $0.396 | $0.296 | $0.263 | $0.258 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.227 | $0.207 | $0.186 | $0.139 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Termination: | Screwless |
|---|---|
| Wire Gauge: | 16-20 AWG |
| Voltage: | 300V |
| Torque - Screw: | - |
| Series: | - |
| Screw Thread: | - |
| Screw Material - Plating: | - |
| Positions Per Level: | 2 |
| Pitch: | 0.138" (3.50mm) |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | A123840 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Levels: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Mating Orientation: | Horizontal with Board |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole |
| Current: | 6A |
| Contact Material - Plating: | Copper Alloy - Tin Plated |
| Color: | Green |
| Clamp Material - Plating: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-2834019-2, use the request quote form to request 1-2834019-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-2834019-2.The price and lead time for 1-2834019-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-2834019-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
