1-2199299-5
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-2199299-5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-2199299-5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-2199299-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | 40P,DIP SKT,600 CL,LDR,PB FREE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.89 | $0.782 | $0.736 | $0.705 | $0.675 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1200 pcs | 3600 pcs | ||
| $0.613 | $0.552 | $0.491 | $0.445 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing |
|---|---|
| Termination Post Length: | 0.118" (3.00mm) |
| Termination: | Solder |
| Series: | Diplomate DL |
| Pitch - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | A120355 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 40 (2 x 20) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features: | Open Frame |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Resistance: | 20 mOhm |
| Contact Material - Post: | Nickel |
| Contact Material - Mating: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish Thickness - Post: | 60.0µin (1.52µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 60.0µin (1.52µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-2199299-5, use the request quote form to request 1-2199299-5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-2199299-5.The price and lead time for 1-2199299-5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-2199299-5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

