1-2178713-6
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-2178713-6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-2178713-6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-2178713-6 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN 16P PBC VERT RCPT TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.12 | $0.984 | $0.849 | $0.695 | $0.617 | |
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Series: | Micro-MaTch |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Other Names: | A120913CT |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 16 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 23 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Board Guide |
| Detailed Description: | 16 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Black IDC Through Hole |
| Contact Finish Thickness: | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish: | Tin |
| Connector Type: | Ribbon Cable, DIP Header |
| Color: | Black |
| Cable Termination: | IDC |
| Cable Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Board-Side Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-2178713-6, use the request quote form to request 1-2178713-6 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-2178713-6.The price and lead time for 1-2178713-6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-2178713-6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

