1-2176079-0
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-2176079-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-2176079-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-2176079-0 |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 330 OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.141 | $0.11 | $0.106 | $0.104 | ||
| 12500 pcs | 25000 pcs | 50000 pcs | |||
| $0.10 | $0.098 | $0.097 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm) |
| Series: | EP, Neohm |
| Resistance: | 330 Ohms |
| Power (Watts): | 3W |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Package / Case: | Axial |
| Other Names: | 1-2176079-0-ND A131336TB EP3W330RJ EP3W330RJ-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 330 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound |
| Composition: | Wirewound |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-2176079-0, use the request quote form to request 1-2176079-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-2176079-0.The price and lead time for 1-2176079-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-2176079-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
