1-215079-0
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-215079-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-215079-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-215079-0 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | CONN FMALE-ON-BRD 10POS VERT T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.312 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Phosphor Bronze |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Stacking Direction: | Forked |
| Shrouding: | 0.100" (2.54mm) |
| Shield Termination: | - |
| Series: | Micro-MaTch |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | Automotive, General Purpose |
| Pitch - Connector: | 100VDC |
| Overall Contact Length: | 0.122" (3.10mm) |
| Other Names: | 1-215079-0-ND A110869TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Contacts: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1-215079-0 |
| Length - Post (Mating): | - |
| Insulation Material: | Tin |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 10 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin |
| Description: | CONN FMALE-ON-BRD 10POS VERT T/H |
| Current Rating: | - |
| Current - Max/Contact: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish Thickness - Post: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Tin |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Finish - Mating: | 0.157" (4.00mm) |
| Connector Type: | Receptacle |
| Actual Diameter: | Red |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-215079-0, use the request quote form to request 1-215079-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-215079-0.The price and lead time for 1-215079-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-215079-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

