1-1971748-2
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1971748-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1971748-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1971748-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN SSL SOCKET 2POS 2.5MM SLDR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.67 | $0.628 | $0.565 | $0.502 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $0.481 | $0.44 | $0.419 | |||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Voltage Rating: | 250V |
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Card Edge |
| Series: | - |
| Pitch: | 0.098" (2.50mm) |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Other Names: | A108815CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Positions: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount, Bottom Entry, Through Board |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Housing Color: | Natural |
| Features: | Board Lock |
| Fastening Type: | - |
| Detailed Description: | SSL Connector 2 Position Socket Board to Card Edge 0.098" (2.50mm) Solder |
| Current Rating: | 3A |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Tin |
| Connector Type: | Socket |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1971748-2, use the request quote form to request 1-1971748-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1971748-2.The price and lead time for 1-1971748-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1971748-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

