1-1827875-0
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1827875-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1827875-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1827875-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | DYNAMIC 1200D HDR ASSY V 20PXBLA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 17 pcs | 34 pcs | 51 pcs | 102 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.90 | $3.749 | $3.436 | $3.28 | $3.124 | |
| 255 pcs | 510 pcs | 1003 pcs | 2516 pcs | ||
| $2.733 | $2.655 | $2.265 | $2.109 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 250V |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Series: | Dynamic D-1200 |
| Row Spacing - Mating: | 0.130" (3.30mm) |
| Pitch - Mating: | 0.098" (2.50mm) |
| Packaging: | Tube |
| Overall Contact Length: | - |
| Other Names: | A118532 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 20 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Material: | Thermoplastic, Polyester, Glass Filled |
| Insulation Height: | 0.490" (12.44mm) |
| Insulation Color: | Black |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock |
| Fastening Type: | Detent Lock |
| Detailed Description: | Connector Header Through Hole 20 position 0.098" (2.50mm) |
| Current Rating: | 5A |
| Contact Type: | Male Pin |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Connector Type: | Header |
| Applications: | General Purpose, Industrial |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1827875-0, use the request quote form to request 1-1827875-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1827875-0.The price and lead time for 1-1827875-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1827875-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

