1-1827684-2
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1827684-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1827684-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1827684-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN PLUG 7POS 2.00MM R/A SLDR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 72 pcs | 144 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.17 | $1.03 | $0.969 | $0.929 | $0.888 | |
| 288 pcs | 504 pcs | 1008 pcs | 2520 pcs | ||
| $0.808 | $0.727 | $0.646 | $0.586 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Voltage Rating: | 30V |
| Termination: | Solder |
| Series: | - |
| Row Spacing: | - |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | A118198 |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 80°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions: | 7 |
| Mounting Type: | Board Edge, Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Thermoplastic, Halogen Free |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Keyed, Panel Stops |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Current Rating: | 6A |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle, Female Blade Sockets |
| Connector Style: | Battery |
| Color: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1827684-2, use the request quote form to request 1-1827684-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1827684-2.The price and lead time for 1-1827684-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1827684-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

