1-1825010-0
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1825010-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1825010-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1825010-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 300MA 115V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 51 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.77 | $5.646 | $5.395 | $4.767 | ||
| 102 pcs | 255 pcs | 510 pcs | 1020 pcs | ||
| $4.705 | $4.642 | $3.827 | $3.576 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 115V |
|---|---|
| Termination Style: | Gull Wing |
| Switch Travel: | 2.79mm |
| Switch Function: | On-On |
| Series: | ASE |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | ASE22RL04 ASE22RL04-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 80°C |
| Operating Force: | 950gf |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 15,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 15,000 Cycles |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Surface Mount, Right Angle |
| Current Rating: | 300mA (AC) |
| Contact Timing: | Shorting (MBB) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | DPDT |
| Actuator Type: | Standard |
| Actuator Material: | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Actuator Length: | 2.67mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1825010-0, use the request quote form to request 1-1825010-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1825010-0.The price and lead time for 1-1825010-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1825010-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

