1-1825002-3
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1825002-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1825002-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1825002-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 20 pcs | 40 pcs | 60 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.38 | $1.299 | $1.246 | $1.166 | $1.14 | |
| 260 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.007 | $0.954 | $0.848 | $0.742 | ||
Specifications
Data sheet
| Washable: | Yes |
|---|---|
| Voltage Rating: | 24VDC |
| Termination Style: | PC Pin |
| Series: | ADF |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 450-1339 ADF0804 |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 8 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 1,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Length: | 0.878" (22.30mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.189" (4.80mm) |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 1,000 Cycles |
| Detailed Description: | Dip Switch SPST 8 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 24VDC |
| Current Rating: | 100mA |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | SPST |
| Body Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Actuator Type: | Slide (Standard) |
| Actuator Level: | Flush, Recessed |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1825002-3, use the request quote form to request 1-1825002-3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1825002-3.The price and lead time for 1-1825002-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1825002-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

