1-1734798-3
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1734798-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1734798-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1734798-3 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | CONN FPC BOTTOM 13POS 1.00MM R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 9000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.793 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Phosphor Bronze |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Simplex/Duplex: | - |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Plug/Mating Plug Diameter: | Black |
| Pitch - Connector: | 50V |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 13 |
| Number of Conductors: | 0.039" (1.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1-1734798-3 |
| Locking Feature: | 0.30mm |
| Height Above Board: | 0.126" (3.20mm) |
| Features: | Solder Retention |
| FFC, FCB Thickness: | Contacts, Bottom |
| Expanded Description: | 13 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle |
| Description: | CONN FPC BOTTOM 13POS 1.00MM R/A |
| Current Rating: | 0.5A |
| Contact Finish Thickness: | Tin |
| Connector/Contact Type: | FPC |
| Center Contact Finish: | - |
| Cable Opening: | Thermoplastic, Glass Filled |
| Cable End Type: | - |
| Cable Diameter: | 120µin (3.05µm) |
| Actuator Material: | Straight |
| Actuator Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1734798-3, use the request quote form to request 1-1734798-3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1734798-3.The price and lead time for 1-1734798-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1734798-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

