1-1734709-2
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1734709-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1734709-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1734709-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | CONN HEADER R/A 12POS 1MM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | 3000 pcs | 7500 pcs | 10500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.835 | $0.806 | $0.766 | $0.749 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Phosphor Bronze |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Stacking Direction: | Male Pin |
| Shrouding: | 0.039" (1.00mm) |
| Shield Termination: | Square |
| Series: | High Performance Interconnect (HPI) |
| Row Spacing - Mating: | Shrouded - 4 Wall |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical |
| Pitch - Connector: | 50V |
| Overall Contact Length: | - |
| Other Names: | 117347092 A99964TR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Contacts: | 120µin (3.05µm) |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1-1734709-2 |
| Length - Post (Mating): | - |
| Insulation Material: | Tin |
| Insulation Height: | - |
| Features: | Solder Retention |
| Expanded Description: | 12 Positions Header Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Tin |
| Description: | CONN HEADER R/A 12POS 1MM SMD |
| Current Rating: | 1A |
| Current - Max/Contact: | - |
| Contact Length - Post: | - |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | Thermoplastic, Glass Filled |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Tin |
| Contact Finish - Post: | 120µin (3.05µm) |
| Contact Finish - Mating: | 0.114" (2.90mm) |
| Connector Type: | Header |
| Actual Diameter: | Natural |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1734709-2, use the request quote form to request 1-1734709-2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1734709-2.The price and lead time for 1-1734709-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1734709-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

