1-1623916-3
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1623916-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1623916-3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1623916-3 |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | TRIMMER 200 OHM 0.05W J LEAD TOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±25% |
|---|---|
| Termination Style: | J Lead |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Size / Dimension: | Square - 0.134" x 0.134" Face x 0.079" H (3.40mm x 3.40mm x 2.00mm) |
| Series: | 3203, Citec |
| Resistive Material: | Cermet |
| Resistance: | 200 Ohms |
| Power (Watts): | 0.05W, 1/20W |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 3203X201P |
| Number of Turns: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 200 Ohms 0.05W, 1/20W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1623916-3, use the request quote form to request 1-1623916-3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1623916-3.The price and lead time for 1-1623916-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1623916-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

