1-1609034-8
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1609034-8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1609034-8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1609034-8 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | LINE FILTER 250VDC/VAC 20A CHASS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $29.43 | $28.508 | $27.588 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $26.668 | $25.749 | $22.99 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated DC: | 250V |
|---|---|
| Voltage - Rated AC: | 250V |
| Termination Style: | Threaded Post (8-32) |
| Series: | SB |
| Other Names: | 20ESB6 CCM9068 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 40°C |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 900µH |
| Frequency - Operating: | 50/60Hz |
| Filter Type: | Single Phase |
| Current: | 20A |
| Configuration: | Single Stage |
| Approvals: | CSA, UR, VDE |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1609034-8, use the request quote form to request 1-1609034-8 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1609034-8.The price and lead time for 1-1609034-8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1609034-8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

