1-160301-9
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-160301-9 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-160301-9 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-160301-9 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | CONN QC RCPT 10-11AWG 0.250 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | 8000 pcs | 12000 pcs | 28000 pcs | 65535 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.102 | $0.09 | $0.087 | $0.084 | $0.083 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Phosphor Bronze |
|---|---|
| Voltage: | 10-11 AWG |
| Termination: | Crimp |
| Tab Thickness: | 0.250" (6.35mm) |
| Tab Length: | 0.032" (0.81mm) |
| Stud/Tab Size: | 0.303" (7.70mm) |
| Signal Lines: | Non-Insulated |
| Series: | Faston |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | 1-160301-9-ND 11603019 A107150TR |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1-160301-9 |
| Frequency - Max: | Female |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-11 AWG Crimp Connector Non-Insulated |
| Description: | CONN QC RCPT 10-11AWG 0.250 |
| Contents: | 0.150" ~ 0.201" (3.81mm ~ 5.10mm) |
| Contact Finish Thickness: | Tin |
| Color: | - |
| Board Size: | Standard |
| Bend Radius: | 0.776" (19.70mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-160301-9, use the request quote form to request 1-160301-9 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-160301-9.The price and lead time for 1-160301-9 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-160301-9.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

