1-1414939-4
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1414939-4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1414939-4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1414939-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY AUTO SPST-NO 260A 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $74.97 | $71.021 | $67.075 | $63.13 | $59.184 | |
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 6 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | - |
| Termination Style: | Connector |
| Switching Voltage: | 12VDC - Nom |
| Series: | V23130 |
| Release Time: | 5ms |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 114149394 PB1315 V23130C2021A412-EV-CBOX |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 120°C |
| Operate Time: | 5ms |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
| Contact Rating (Current): | 260A |
| Contact Material: | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Contact Form: | SPST-NO (DM) (1 Form X) |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Coil Type: | Latching, Dual Coil |
| Coil Resistance: | 4.7 Ohms |
| Coil Power: | 7 W |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1414939-4, use the request quote form to request 1-1414939-4 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1414939-4.The price and lead time for 1-1414939-4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1414939-4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

