1-1393304-1
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1393304-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1393304-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1393304-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY AUTOMOTIVE SPST-NO 70A 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $12.85 | $11.42 | $10.849 | $10.278 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $9.707 | $8.851 | $8.28 | $7.851 | ||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 14.4 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 3.2 VDC |
| Termination Style: | Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes |
| Switching Voltage: | 24VDC - Nom |
| Series: | F7 |
| Release Time: | 2ms |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 1-1393304-1-ND A122264 V23134J1053D642 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Operate Time: | 7ms |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 29 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Contact Rating (Current): | 70A |
| Contact Material: | Silver Alloy |
| Contact Form: | SPST-NO (1 Form A) |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 324 Ohms |
| Coil Power: | 1.8 W |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1393304-1, use the request quote form to request 1-1393304-1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1393304-1.The price and lead time for 1-1393304-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1393304-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

