1-1377174-6
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1377174-6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1377174-6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1377174-6 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN WIRE PIN TERM 14-16AWG PIDG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.235 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 14-16 AWG |
|---|---|
| Termination: | Crimp |
| Series: | PIDG |
| Pin Diameter: | Rectangular - 0.115" W x 0.031" H (2.92mm x 0.80mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Length - Termination: | 0.396" (10.06mm) |
| Length - Pin: | 0.430" (10.92mm) |
| Length - Overall: | 0.891" (22.63mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.115" ~ 0.170" (2.92mm ~ 4.32mm) |
| Insulation: | Insulated |
| Features: | - |
| Diameter - Barrel OD: | - |
| Diameter - Barrel ID: | - |
| Detailed Description: | Wire Pin Terminal Connector 14-16 AWG PIDG Crimp |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Tin |
| Color: | Blue |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1377174-6, use the request quote form to request 1-1377174-6 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1377174-6.The price and lead time for 1-1377174-6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1377174-6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

