1-120528-1
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-120528-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-120528-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-120528-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1300 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.298 | |||||
Specifications
Data sheet
| Series: | Free Height (FH) IEEE 1386, PMC |
|---|---|
| RoHS Status: | Tube |
| Other Names: | A109014 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 64 |
| Number of Conductors: | 0.039" (1.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1-120528-1 |
| Length - Post (Mating): | 8mm, 9mm, 10mm |
| Height Above Board: | 0.211" (5.35mm) |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 64 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
| Description: | CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD |
| Contact Finish Thickness: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Cable Diameter: | 50µin (1.27µm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-120528-1, use the request quote form to request 1-120528-1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-120528-1.The price and lead time for 1-120528-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-120528-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

