1-1103637-1
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1103637-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-1103637-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-1103637-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | INSERT FEMALE 10POS+1GND SCREW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $45.68 | $42.991 | $41.648 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $38.961 | $36.811 | $35.736 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 400V |
|---|---|
| Termination Style: | Screw |
| Size: | 4 |
| Series: | HE.10, HTS |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 1-1103637-1-ND 111036371 A106507 HE.10.BU.S |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Positions: | 10+Ground |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 22 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polycarbonate (PC), Glass Filled |
| Gender: | Female |
| Detailed Description: | Female Insert Gray 10+Ground Position Screw |
| Current Rating: | 16A |
| Contact Type: | - |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | Silver |
| Connector Type: | Insert |
| Color: | Gray |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-1103637-1, use the request quote form to request 1-1103637-1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-1103637-1.The price and lead time for 1-1103637-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-1103637-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

