1-102692-7
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-102692-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-102692-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-102692-7 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Description | CONN HEADER VERT .100 30POS 30AU |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 400 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.253 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Solder |
|---|---|
| Series: | AMPMODU Mod II |
| RoHS Status: | Tube |
| Other Names: | 1-102692-7-ND A26385 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Conductors: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Molding Height Above Board: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 1-102692-7 |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 30 Position Header BTB Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole |
| Description: | CONN HEADER VERT .100 30POS 30AU |
| Contact Mating Length: | 0.550" (13.97mm) |
| Contact Finish Thickness: | Gold |
| Connector Type: | Shrouded |
| Color: | Black |
| Cable Pitch: | - |
| Cable Diameter: | 30µin (0.76µm) |
| Adapter Type: | 0.100" (2.54mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-102692-7, use the request quote form to request 1-102692-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-102692-7.The price and lead time for 1-102692-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-102692-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

