1-10-8902
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1-10-8902 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1-10-8902 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1-10-8902 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE SPLICING BLUE 1"X 10YDS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $17.34 | $15.76 | $14.972 | $14.184 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $13.396 | $12.608 | $11.82 | |||
Specifications
Data sheet
| Width: | 1.00" (25.40mm) |
|---|---|
| Usage: | High Temperature Sealant |
| Thickness - Backing, Carrier: | 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm) |
| Thickness - Adhesive: | 0.0014" (1.4 mils, 0.036mm) |
| Thickness: | 0.0034" (3.4 mils, 0.086mm) |
| Temperature Range: | -65 ~ 400°F (-54 ~ 204°C) |
| Tape Type: | Splicing |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | 18 Months |
| Series: | 8902 |
| Packaging: | Roll |
| Other Names: | 1108902 3M11884 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length: | 30' (9.1m) 10 yds |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Color: | Blue |
| Backing, Carrier: | Polyester |
| Adhesive: | Silicone Thermosetting |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1-10-8902, use the request quote form to request 1-10-8902 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1-10-8902.The price and lead time for 1-10-8902 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1-10-8902.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

