0ZRE0012FF1C
Bel
0ZRE0012FF1C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0ZRE0012FF1C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0ZRE0012FF1C
Manufacturer Bel
Description PTC RESET FUSE 240V 120MA RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:240V
Type:Polymeric
Time to Trip:15s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.327" L x 0.150" W (8.30mm x 3.80mm)
Series:0ZRE
Resistance - Post Trip (R1) (Max):12 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):3 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:507-1350
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.421" (10.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 240V 120mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):300mA
Current - Max:2A
Current - Hold (Ih) (Max):120mA