0ZCJ0200FF2C
Bel Fuse, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0ZCJ0200FF2C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0ZCJ0200FF2C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0ZCJ0200FF2C |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Fuse |
| Description | PTC Resettable Fuse 100A 6VDC T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.211 | $0.191 | $0.172 | $0.168 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 6V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 1.5s |
| Thickness (Max): | 0.063" (1.60mm) |
| Size / Dimension: | 0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm) |
| Series: | 0ZCJ |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 80 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 18 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Concave |
| Other Names: | 507-1809-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 2A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
| Current - Trip (It): | 3.5A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 2A |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0ZCJ0200FF2C, use the request quote form to request 0ZCJ0200FF2C pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0ZCJ0200FF2C.The price and lead time for 0ZCJ0200FF2C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0ZCJ0200FF2C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
