0ZCG0075BF2B
Bel Fuse, Inc.
0ZCG0075BF2B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0ZCG0075BF2B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0ZCG0075BF2B
Manufacturer Bel Fuse
Description PTC Resettable Fuse 0.75A(hold) 1.5A(trip) 33VDC 40A 1W 0.2s 0.11Ohm SMD Solder Pad 1812 T/R Automotive
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 34476 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:33V
Type:Polymeric
Time to Trip:200ms
Thickness (Max):0.061" (1.55mm)
Size / Dimension:0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Series:0ZCG
Resistance - Post Trip (R1) (Max):400 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):110 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1812 (4532 Metric), Concave
Other Names:507-1765-2
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 750mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It):1.5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):750mA