0ZCF0185FF2C
Bel Fuse, Inc.
0ZCF0185FF2C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0ZCF0185FF2C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0ZCF0185FF2C
Manufacturer Bel Fuse
Description PTC Resettable Fuse 100A 2.5s 33VDC 0.04 Ohm 2-Pin 2920 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 39111 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:33V
Type:Polymeric
Time to Trip:2.5s
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)
Size / Dimension:0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Series:0ZCF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):150 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2920 (7351 Metric), Concave
Other Names:507-1747-1
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Current - Trip (It):3.7A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.85A