0ZCC0035FF2C
Bel
0ZCC0035FF2C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0ZCC0035FF2C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0ZCC0035FF2C
Manufacturer Bel
Description PTC RESET FUSE 16V 350MA 1812
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:100ms
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)
Size / Dimension:0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Series:0ZCC
Resistance - Post Trip (R1) (Max):1.5 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):320 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Other Names:0ZCC0035FF
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 350mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric)
Current - Trip (It):700mA
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):350mA