0LKN005.S
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0LKN005.S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0LKN005.S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0LKN005.S |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE LINK 5A 250VAC CARTRIDGE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 250V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm) |
| Series: | POWR-GARD® LKN |
| Response Time: | Fast |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard |
| Other Names: | LKN005 LKN005.S LKN5 |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Fuse Link |
| Features: | - |
| Current Rating: | 5A |
| Class: | H |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 10kA |
| Approvals: | CE, CSA, UL |
| Applications: | Electrical, Industrial |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0LKN005.S, use the request quote form to request 0LKN005.S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0LKN005.S.The price and lead time for 0LKN005.S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0LKN005.S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

