0JTD090.VXID
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0JTD090.VXID with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0JTD090.VXID
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CARTRIDGE 90A 600VAC/300VDC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:300V
Voltage Rating - AC:600V
Size / Dimension:1.126" Dia x 2.626" L (28.60mm x 66.70mm)
Series:POWR-GARD®, POWR-PRO® JTD_ID
Response Time:Slow
Packaging:Bulk
Package / Case:Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Other Names:JTD 90ID
JTD090.VXID
JTD090ID
JTD90ID
Operating Temperature:-
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Fuse Type:Cartridge
Features:Indicating
Current Rating:90A