0E1401M0
Cherry Switches (ZF Electronics)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0E1401M0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0E1401M0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0E1401M0 |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Switches (ZF Electronics) |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 25A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.465 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 48V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Series: | E |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 0.100" (2.5mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | 0.168" (4.3mm) |
| Other Names: | 0E14-01M 0E14-01M0 E14-01M E14-01M0 E1401M Q3183761 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Operating Position: | 0.776" (19.7mm) |
| Operating Force: | 850gf |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Differential Travel: | 0.015" (0.38mm) |
| Current Rating: | 25A (AC), 2A (DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Actuator Type: | Overtravel Plunger |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0E1401M0, use the request quote form to request 0E1401M0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0E1401M0.The price and lead time for 0E1401M0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0E1401M0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





