0980290011
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0980290011 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0980290011 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0980290011 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | 2.8MM RCPT HSG W SEAL 6CKT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Series: | - |
|---|---|
| Row Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Pitch: | 0.295" (7.50mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 0980-29-0011 980-29-0011 98029-0011 980290011 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 6 |
| Note: | Contacts Not Included |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Mounting Clip, Waterproof |
| Fastening Type: | Latch Lock |
| Detailed Description: | 6 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.295" (7.50mm) |
| Contact Type: | Female Socket |
| Contact Termination: | - |
| Connector Type: | Receptacle |
| Color: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0980290011, use the request quote form to request 0980290011 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0980290011.The price and lead time for 0980290011 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0980290011.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


