0942139008
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0942139008 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0942139008 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0942139008 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | HOUSING 8 CKT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Stacking Direction: | Side to Side |
|---|---|
| Series: | 94213 |
| Row Spacing: | - |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 0942-13-9008 942-13-9008 94213-9008 942139008 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions: | 8 |
| Note: | Contacts Not Included |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Latch Lock |
| Detailed Description: | 8 Position Blade Type Power Housing Connector Receptacle Natural 0.197" (5.00mm) |
| Contact Type: | Male Blade |
| Contact Termination: | Crimp |
| Connector Type: | Receptacle |
| Color: | Natural |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0942139008, use the request quote form to request 0942139008 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0942139008.The price and lead time for 0942139008 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0942139008.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



