0936010106
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0936010106 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0936010106 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0936010106 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | 42P + PE MALE INSERT 10A 250V/UL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $19.01 | $17.648 | $15.838 | $15.385 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $13.575 | $12.67 | $12.399 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 250V |
|---|---|
| Termination Style: | Crimp |
| Size: | 10B |
| Series: | GWconnect S-DD |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 093601-0106 7142.4146.0 93601-0106 936010106 WM12022 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Positions: | 42+Ground |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polycarbonate (PC) |
| Gender: | Male |
| Detailed Description: | Male Insert without Contacts Gray 42+Ground Position Crimp |
| Current Rating: | 10A |
| Contact Type: | - |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | - |
| Connector Type: | Insert without Contacts |
| Color: | Gray |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0936010106, use the request quote form to request 0936010106 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0936010106.The price and lead time for 0936010106 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0936010106.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


