0908140212
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0908140212 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0908140212 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0908140212 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex, LLC |
| Description | 1.27MM PF HDR SMT NRBLB RL SN 12 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 600 pcs | 1200 pcs | 1800 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.768 | $0.683 | $0.64 | |||
| 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | |||
| $0.619 | $0.597 | $0.555 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | Cartridge Brass |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Stacking Direction: | Male Blade |
| Shrouding: | 0.050" (1.27mm) |
| Shield Termination: | Rectangular |
| Series: | Picoflex® PF-50 90814 |
| Row Spacing - Mating: | Shrouded - 2 Wall |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical |
| Pitch - Connector: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Other Names: | 0908-14-0212 0908140212-ND 908-14-0212 90814-0212 908140212 WM14389TR |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Contacts: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Material - Insulation: | All |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | 0908140212 |
| Length - Post (Mating): | - |
| Insulation Material: | Tin |
| Insulation Height: | - |
| Features: | Board Guide |
| Expanded Description: | 12 Positions Header Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Tin |
| Description: | 1.27MM PF HDR SMT NRBLB RL SN 12 |
| Current Rating: | - |
| Current - Max/Contact: | - |
| Contact Length - Post: | 0.085" (2.15mm) |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Tin |
| Contact Finish - Post: | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish - Mating: | 0.252" (6.40mm) |
| Connector Type: | Header |
| Actual Diameter: | Natural |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0908140212, use the request quote form to request 0908140212 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0908140212.The price and lead time for 0908140212 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0908140212.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

