Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0906631163 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0906631163
Manufacturer Affinity Medical Technologies - a Molex company
Description QF50 SRD HDR VT .25AU 16POS
(In US Dollars)
576 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:QF 50 90663
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Tray
Overall Contact Length:0.657" (16.70mm)
Other Names:0906-63-1163
Operating Temperature:-
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:16
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyester, Glass Filled
Insulation Height:0.642" (16.30mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:Mounting Flange
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks
Detailed Description:Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.138" (3.50mm)
Contact Length - Mating:0.200" (5.08mm)