0905841306
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0905841306 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0905841306 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0905841306 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN RECEPT IDT 6POS 1.27MM TIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.60 | $0.56 | $0.504 | $0.448 | $0.43 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.392 | $0.374 | $0.308 | $0.28 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 26-28 AWG, Stranded |
|---|---|
| Series: | Picoflex 90584 |
| Row Spacing: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 090584-1306 090584-1306-E 0905841306-E 90584-1306 90584-1306-E 90584-1306-ND 905841306 905841306-E WM19241 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 6 |
| Mounting Type: | Through Hole, Press-Fit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Closed End |
| Detailed Description: | 6 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector White IDC 26-28 AWG, Stranded Through Hole, Press-Fit |
| Contact Finish Thickness: | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish: | Tin |
| Connector Type: | Ribbon Cable, DIP Header |
| Color: | White |
| Cable Termination: | IDC |
| Cable Pitch: | 0.050" (1.27mm) |
| Board-Side Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0905841306, use the request quote form to request 0905841306 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0905841306.The price and lead time for 0905841306 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0905841306.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


