09-48-3065
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 09-48-3065 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 09-48-3065 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 09-48-3065 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | CONN RECEPT 6POS .156 R/A PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.13 | $0.995 | $0.858 | $0.702 | ||
| 1000 pcs | 5000 pcs | 10000 pcs | |||
| $0.624 | $0.546 | $0.519 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 600V |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Series: | KK 41815 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Pitch - Mating: | 0.156" (3.96mm) |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 0009-48-3065 0009-48-3065-E 0009483065 0009483065-E 09-48-3065-E 09483065 09483065-E 9483065 A-41815-0429 WM13513 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 80°C |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 6 |
| Mounting Type: | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Material: | Polyester |
| Insulation Height: | 0.308" (7.82mm) |
| Insulation Color: | Natural |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Hooks |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Detailed Description: | 6 Position Receptacle Connector 0.156" (3.96mm) Board Edge, Through Hole, Right Angle Gold |
| Current Rating: | 4.5A |
| Contact Type: | Female Socket |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Length - Post: | 0.145" (3.68mm) |
| Contact Finish Thickness - Post: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Medical, Telecommunications |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 09-48-3065, use the request quote form to request 09-48-3065 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 09-48-3065.The price and lead time for 09-48-3065 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 09-48-3065.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
