08GS61-107.1
Portescap
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 08GS61-107.1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 08GS61-107.1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 08GS61-107.1 |
|---|---|
| Manufacturer | Portescap |
| Description | STANDARD MOTOR 9500 RPM 2VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $47.79 | $46.97 | $46.146 | |||
| 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |||
| $45.322 | $44.498 | $43.839 | |||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.009 lb (4.08g) |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 2VDC |
| Type: | DC Motor |
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | 0.065 / 0.46 |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | - |
| Termination Style: | Solder Tab |
| Size / Dimension: | Round - 0.315" Dia (8.00mm) |
| Series: | 08GS61 |
| RPM: | 9500 RPM |
| Power - Rated: | 0.5W |
| Other Names: | 1011080004 403-1054 |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Mounting Hole Spacing: | - |
| Motor Type: | Brushed |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gear Reduction Ratio: | - |
| Function: | Standard |
| Features: | - |
| Encoder Type: | - |
| Diameter - Shaft: | 0.059" (1.50mm) |
| Detailed Description: | Brushed DC Motor Standard 9500 RPM 0.5W 2VDC |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 08GS61-107.1, use the request quote form to request 08GS61-107.1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 08GS61-107.1.The price and lead time for 08GS61-107.1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 08GS61-107.1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation




