08853.15DR
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 08853.15DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 08853.15DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 08853.15DR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE BOARD MNT 3.15A 500VDC SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | 3000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.728 | $1.60 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 500V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.428" L x 0.188" W x 0.188" H (10.86mm x 4.78mm x 4.78mm) |
| Series: | NANO²® 885 |
| Response Time: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2-SMD, Square End Block |
| Other Names: | F10990TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Melting I²t: | 13.35 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| DC Cold Resistance: | 0.0196 Ohms |
| Current Rating: | 3.15A |
| Color: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 100A |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 08853.15DR, use the request quote form to request 08853.15DR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 08853.15DR.The price and lead time for 08853.15DR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 08853.15DR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


