0878980456
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0878980456 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0878980456 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0878980456 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | 2.54MMSRSW SMT/CAP O/PG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2640 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.686 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | - |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Series: | C-Grid SL 87898 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Overall Contact Length: | - |
| Other Names: | 087898-0456 87898-0456 878980456 |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Rows: | 1 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 4 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Insulation Height: | 0.098" (2.50mm) |
| Insulation Color: | Black |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Detailed Description: | Connector Header Surface Mount 4 position 0.100" (2.54mm) |
| Current Rating: | - |
| Contact Type: | Male Pin |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Length - Post: | - |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Finish Thickness - Post: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Connector Type: | Header, Breakaway |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Lighting, Medical, Telecommunications |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0878980456, use the request quote form to request 0878980456 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0878980456.The price and lead time for 0878980456 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0878980456.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

