0873680320
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0873680320 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0873680320 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0873680320 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | MGRID REC S/E SMT D.R. 20CKT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 125VAC |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Series: | Milli-Grid 87368 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | 0873-68-0320 873-68-0320 87368-0320 873680320 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 20 |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Insulation Height: | 0.193" (4.90mm) |
| Insulation Color: | Black |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Detailed Description: | 20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Type: | Female Socket |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Length - Post: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Telecommunications |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0873680320, use the request quote form to request 0873680320 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0873680320.The price and lead time for 0873680320 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0873680320.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

