0873401429
Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0873401429 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0873401429 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0873401429 |
|---|---|
| Manufacturer | Affinity Medical Technologies - a Molex company |
| Description | MGRID SMT VLPR2 WPG TR 38AULF 14 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 4000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.07 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 125VAC |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Series: | Milli-Grid 87340 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | 087340-1429 87340-1429 873401429 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 14 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Material: | - |
| Insulation Height: | 0.085" (2.15mm) |
| Insulation Color: | Black |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Detailed Description: | 14 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Type: | Female Socket |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Material: | - |
| Contact Length - Post: | - |
| Contact Finish Thickness - Post: | 74.8µin (1.90µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Telecommunications |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0873401429, use the request quote form to request 0873401429 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0873401429.The price and lead time for 0873401429 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0873401429.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

