083-58SP
Amphenol Connex (Amphenol RF)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 083-58SP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 083-58SP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 083-58SP |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol Connex (Amphenol RF) |
| Description | CONN UHF PLUG STR SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $22.16 | $20.006 | $19.167 | $17.969 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $17.37 | $16.412 | $15.933 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 500V |
|---|---|
| Shield Termination: | Crimp |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 08358SP 83-58SP ARF1165 |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 165°C |
| Number of Ports: | 1 |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mating Cycles: | 500 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Includes: | 2 pcs - 1 Connector, 1 Ferrule |
| Impedance: | Non-Constant |
| Housing Color: | Silver |
| Frequency - Max: | 300MHz |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Threaded |
| Dielectric Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Detailed Description: | UHF Connector Plug, Male Pin Non-Constant Free Hanging (In-Line) Solder |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Plug, Male Pin |
| Connector Style: | UHF |
| Center Contact Plating: | Nickel |
| Center Contact Material: | Brass |
| Cable Group: | RG-58, 58A, 58B, 58C, 141, 303, LMR-195, Belden B7806A, 9907 |
| Body Material: | Brass |
| Body Finish: | Nickel |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 083-58SP, use the request quote form to request 083-58SP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 083-58SP.The price and lead time for 083-58SP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 083-58SP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

