0821-SS
RAF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0821-SS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0821-SS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0821-SS |
|---|---|
| Manufacturer | RAF |
| Description | PANEL SCREW PAN SLOTTED #4-40 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 25 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.31 | $0.876 | $0.767 | |||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $0.745 | $0.723 | $0.657 | |||
Specifications
Data sheet
| Type: | Panel Screw |
|---|---|
| Thread Size: | #4-40 |
| Series: | - |
| Screw Head Type: | Pan Head |
| Plating: | - |
| Other Names: | 1772-1584 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Material: | Stainless Steel |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Length - Overall: | 0.607" (15.42mm) |
| Length - Below Head: | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Head Height: | 0.107" (2.72mm) |
| Head Diameter: | 0.172" (4.37mm) |
| Features: | - |
| Drive Type: | Slotted |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0821-SS, use the request quote form to request 0821-SS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0821-SS.The price and lead time for 0821-SS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0821-SS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

