0805YC474JAT2A
AVX Corporation
0805YC474JAT2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0805YC474JAT2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0805YC474JAT2A
Manufacturer AVX
Description Multilayer Ceramic Capacitor, 0.47 uF, 16 V, ± 5%, X7R, 0805 [2012 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 27040 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:478-3774-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:0.47µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:0.47µF