0805N100J501NT
Knowles NOVACAP
0805N100J501NT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0805N100J501NT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0805N100J501NT
Manufacturer Knowles NOVACAP
Description CAP CER 10PF 500V C0G/NP0 0805
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
3000 pcs6000 pcs9000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.054" (1.37mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:1763-1104-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:10pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Capacitance:10pF